Cztery tendencje - motywuj (się) z głową!




Dzień dobry. Witam Cię na moim blogu i zapraszam na pierwszy wpis. Przedstawię w nim jeden z kluczy do motywacji siebie i drugiego człowieka - partnera, ucznia, dziecka. Kiedy zapoznałam się z tą typologią, poczułam, że nareszcie rozumiem, czemu tak trudno mi zmotywować się do ćwiczenia Chodakowkiej, a do nauki hiszpańskiego potrzebuję nauczyciela. I dlaczego moja przyjaciółka ćwiczy codziennie, jest w stanie uformować dobry nawyk i się go trzymać. Zaintrygowany? Zatem zapraszam!

Cztery tendencje


Gretchen Rubin, autorka książki "Cztery tendencje", opracowała podział na 4 profile osobowości. Kiedy kilka lat po studiach spotkała się ze swoją współlokatorką z akademika, z którą miała zwyczaj biegać, okazało się, że tamta już nie trenuje, a Gretchen owszem. I to skłoniło ją do poszukania odpowiedzi na pytanie DLACZEGO jedni trzymają się postanowień, a inni nie.

                                                             

Znalezione obrazy dla zapytania cztery tendencje


Dzięki jednemu prostemu pytaniu 'Jak odpowiadam na oczekiwania' (How do I respond to expectations) wiele możemy się o sobie dowiedzieć. Oczekiwania możemy podzielić na dwie główne kategorie- zewnętrzne (dealine'y, prośby bliskich) i wewnętrzne ( np. postanowienia: zacznę ćwiczyć Chodakowską, nauczę się angielskiego). Nasza odpowiedź na takie zadania pokazuje, która tendencja jest nam najbliższa: prymus, obowiązkowy, sceptyk i buntownik. Spójrz na poniższy obrazek:


                                      FourTendenciesBlueFour.jpg



I opis w polskiej wersji językowej:






Znając swoją tendencję jesteśmy w stanie lepiej radzić sobie z wyzwaniami, które stawia przed nami świat zewnętrzny, a także dotrzymywać zobowiązań, które sami sobie stawiamy. Jeśli wykonujemy zawód w zgodzie ze swoją tendencją, najczęściej lubimy tą pracę, daje nam satysfakcję. Niedopasowanie zajęcia do osobowości może być źródłem masy frustracji. (Wyobraź sobie doradcę podatkowego, który jest sceptykiem i kwestionuje zasady wszystkich regulacji podatkowych. Koszmar!) Co więcej, znając tendencje jakie reprezentują ludzie wokół nas, możemy lepiej do nich trafiać ponieważ:

"Żeby znaleźć zrozumienie, musimy odwołać się do tendencji innych ludzi, nie swojej"

Czym charakteryzuje się każda tendencja?


Pamiętajmy, że nie ma tutaj lepszego, bądź gorszego typu. Każda tendencja ma swoje zalety i wady.

PRYMUS - spełnia oczekiwania zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Jego hasłem życiowym jest "just do it'. Lubi strukturę i jasne zasady. Lubi dotrzymywać słowa sobie i innym. Bywa dość nieelastyczny.

OBOWIĄZKOWY -  lubi deadline'y i zewnętrzne przypomnienia. Na siłownię nie pójdzie z własnej woli, ale kiedy ma wykupiony karnet na pół roku, albo chodzi z kolegą, jest większa szansa, że tam dojdzie. Nie lubi zawodzić innych. Lubi pracę w zespole i kontrolę z zewnątrz (w tym testy, kartkówki, monitoring). Jest często zagrożony wypaleniem. W społeczeństwie ten typ występuje najczęściej. Wynika to z prostego faktu, że system edukacji na całym świecie pracowicie produkuje obowiązkowych, którzy zapomną o swoich potrzebach, ale będą grzecznie przychodzić do pracy bez zadawania zbędnych pytań i gładko wypełniać polecenia szefa. Ja należę właśnie do tej grupy. 

SCEPTYK -  musi wiedzieć PO CO to robi. Uzasadnienie to podstawa jego motywacji. Zadaje dużo pytań i ma wiele wątpliwości zanim weźmie się za zadanie przydzielone przez szefa lub nauczyciela. Jeśli wierzy, że jakaś zasada nie ma sensu, nie będzie jej przestrzegać. Ma ogromną potrzebę informacji.


BUNTOWNIK - tak mi trudno gdy muszę, tak łatwo gdy mogę. Buntownik potrzebuje wyboru w każdej sferze, nie cierpi przymusu. Kocha łamać zasady i myśleć nieszablonowo. Przekora to jego drugie imię. Lubi się zakładać.

Zastosowanie


Spójrzmy na obrazek, który ilustruje efektywne wprowadzenie w życie w/w teorii. Celem każdej chyba instrukcji, polecenia czy prośby jest przedstawienie informacji w taki sposób, aby maksymalna liczba ludzi chciała je spełnić. W tym wypadku - zachęcanie gości hotelowych, aby używali swoich ręczników dłużej niż jeden dzień:


Podobny obraz



Warto zwrócić uwagę, jak każda tendencja znajdzie tutaj coś dla siebie. Podajemy informację i uzasadnienie dla sceptyka, wypowiadamy prośbę i wspominamy o skutkach dla obowiązkowego,        i zostawiamy wybór buntownikowi. Tak proste, a tak sprytne. Zatem uniwersalnym szablonem instrukcji lub prośby do grupy osób, których tendencje mogą być różne wygląda tak:

                                                       Podaj informację    

                                                      Uświadom skutki 

                                                          Zostaw wybór

                                        

Test żarówki

Co zrobić, żeby prymus wymienił spaloną żarówkę? Nic. On już to zrobił.
Co zrobić aby zrobił to obowiązkowy? Wystarczy poprosić.
Sceptyk? Podkreśl do czego przyda się działającą żarówka.
Buntownik? Lepiej wymień ją sam ;) 

Zrób test


Na koniec zapraszam Was do wypełnienia testu (po angielsku) na swoją tendencję na stronie 4 tendencje  lub nieco uproszczony test po polsku.Chciałabym jeszcze podkreślić, że ani ta typologia jak i żadna inna nie da nam jasnego przepisu na szczęśliwe i produktywne życie. Jednak lepsze poznanie siebie, swoich słabości i mocnych stron z pewnością wpłynie na nas pozytywnie. Z kolei, znając skłonności swoich współpracowników, słuchaczy czy domowników będziemy w stanie łatwiej do nich trafić ponieważ:

                                                              'Zrozumienie budzi tolerancję'

Pochwalcie się jaką tendencję wskazuje Wam test oraz czy się z nim zgadzacie. Czy ta typologia ma dla Was jakikolwiek sens i zastosowanie? Gdzie widzicie potencjał takiego podziału w Waszym życiu? Jestem bardzo ciekawa!
Wszystkie cytaty pochodzą z książki Gretchen Rubin "4 tendencje". Inspiracją do napisania tego artykułu był dla mnie webinar Pani Magdy Zawadzkiej "Magiczna czwórka".

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Quizlet Reaktywacja

4 tendencje OBOWIĄZKOWY